През 2014 г. България се изкачи с една позиция в годишната класация на Института за развитие на управлението, подреждаща страните по нивото им на конкурентоспособност. Страната заема 56-то място, докато през изминалата 2013 г. се класира на 57-о от 60 страни. Това остава далеч от най-доброто постижение – 38-мо място през 2009 г.. През 2014 г. България изпреварва Хърватия, Аржентина и Венецуела, както бе и през миналата година. Страната се нарежда и пред южните си съседи от Гърция, които са класирани на 57-о място – 3 места по-надолу в сравнение с 2013 г. На върха в тазгодишната класация няма съществени промени като САЩ продължават да са лидер. Икономиката на страната успешно се възстановява от кризата, най-вече благодарение на благоприятната бизнес среда, характеризираща се с мощна научноизследователска и развойна дейност (НИРД) и изобилие от висококачествена работна ръка. Важна роля играе и държавната политика за финансово стимулиране и намаляване на цените за електроенергия.
Центърът за изследване на демокрацията определи пет основни предизвикателства, които възпрепятстват повишаването на конкурентоспособността на българската икономика през 2014 г.:
- Въвеждане на реформи в публичната администрация и предлагане на повече и по-добри електронни услуги;
- Увеличаване на финансовата подкрепа за образованието, въз основа на показани положителни резултати;
- Намаляване на рисковете за енергийната сигурност, чрез подобрение на енергийната ефективност и диверсификация на източниците и технологиите;
- Засилване на качеството и независимостта на регулаторния контрол;
- Справяне с корупцията по високите етажи на властта.