
Тихомир Безлов
Главен експерт
Програма „Сигурност“
Образование
Магистър по философия и немска филология от Софийския университет.
Следдипломни квалификации в Софийския университет и Университета на Лайпциг.
Биография
Г-н Безлов работи по въпросите на престъпността в България. През последните 17 години като старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията той е автор на редица доклади и социологически изследвания. Г-н Безлов е един от основателите на виктимизационните изследвания в България и е допринесъл значително за прилагането им в работата на различни национални и международни институции и държавната администрация. Изследванията и анализите му по различните видове престъпления и корупционни практики (разработване на национален корупционен индекс, трафик и пазар на наркотици, проституция, трафик на хора, контрабанда на потребителски стоки) му спечелват национално и международно признание и водят до използването им в съдебни процеси. Г-н Безлов е и политически анализатор. В това си качество, през последните 10 години той е част от екипи, осигуряващи подробен и регулярен анализ на риска за Програмата за развитие на ООН, Евразия Груп/Лемън Брадърс, Евразия Груп/Дойче Банк, Министерството на външните работи на Япония и Групата за контрол на риска. Г-н Безлов участва в анализа на различни инициативи за превенция и регулация на престъпността и е лектор в Софийския университет по магистърска програма „Глобализация”, както и гостуващ лектор в Академията на МВР и Дипломатическия институт към Министерството на външните работи.
Изследователски фокус
Организирана и конвенционална престъпност, корупция в държавната администрация, контрабанда на акцизни стоки, трафик на хора.
Избрани публикации
- Тенденции на престъпността в България 2010 - 2020 (съавтор). София: Център за изследване на демокрацията, 2020, ISBN: 978-954-477-402-8.
- Оценка на заплахите от организирана престъпност в България 2020 (съавтор). София: Център за изследване на демокрацията, 2020, ISBN: 978-954-477-401-1.
- Оценка на заплахите от организирана престъпност в България 2019 (съавтор). София: Център за изследване на демокрацията, 2019.
- Оценка на заплахите от организирана престъпност в България 2018 (съавтор). София: Център за изследване на демокрацията, 2018.
- Футболно хулиганство (автор). – В: Радикализация в България: заплахи и тенденции. София: Център за изследване на демокрацията, 2017, ISBN 978-954-477-265-9.
- Корупция и трафик на жени. Аналитичен доклад на данни от интервюта (съавтор). София: Център за изследване на демокрацията, 2016.
- Изнудването и рекета в ЕС: фактори за уязвимост (съавтор). София: Център за изследване на демокрацията, 2016.
- Ролята на частните охранителни фирми в бедни, обезлюдени и отдалечени села в България – случаят на област Видин (съавтор). – В: Klopfer, F. и van Amstel, N. (Eds.) Частна сигурност в практиката: казуси от Югоизточна Европа. Женева: Център за демократичен контрол на въоръжените сили в Женева, 2016.
- Финансиране на организираната престъпност (съавтор). София: Център за изследване на демокрацията, 2015, ISBN 978-954-477-234-5.
- Изследване за подготовка на бъдещите политически инициативи в областта на борбата с организираната престъпност: ефективността на конкретни наказателноправни мерки, насочени към организираната престъпност (съавтор). Брюксел: Европейска комисия, 2015.
- Последваща оценка на шенгенската част от временния паричен поток и инструмента Шенген 2007-2009 г. за България и Румъния (съавтор). ЕК: 2014.
- Европейският опит в противодействието на корупцията в полицията (съавтор). София: Център за изследване на демокрацията, 2013, 978-954-477-197-3.